Športy

MonTueWedThuFriSatSun
Loading backend data

Nordic Walking

Hovorí sa, že neexistuje škaredé počasie, určitý diskomfort môže priniesť iba ak zlé oblečenie.

Nordic walking (severská chôdza) je chôdza v prírodnom prostredí so špeciálnymi chodeckými palicami. Pri jej vykonávaní je dôležitá správna technika. Pri aktivite sa zapája až 90% svalov celého tela. Pracujú svaly dolných končatín, ale aj svaly hornej časti tela, ktoré do činnosti uvádza intenzívny pohyb horných končatín. Radí sa medzi ozdravno-pohybové aktivity, prospieva kardiovaskulárnemu systému, podporuje elasticitu ciev, zlepšuje okysličenie mozgu, pozitívne vplýva na celkovú fyzickú kondíciu, pomáha aj v boji s obezitou.

VÝUČBA
Na hodinách sa bližšie oboznámite s nácvikom správnej techniky Nordic walkingu, so zahrievacími, koordinačnými, posilňovacími a strečingovými  metódami. Cieľom je zvládnuť Nordic walking krok za krokom v piatich častiach: držanie tela, chôdza, používanie palíc ich ťahanie, zapichnutie a zatlačenie, zároveň získať poznatky o zdravotných benefitoch Nordic walkingu.

Počas semestra na hodinách Nordic walkingu spoznáte zaujímavé miesta v okolí Košíc: Čermeľská dolina, Bankov, okolie Hornádu, mestská časť Nad jazerom a ďalšie. Prípadne si spolu dohodneme trasy, ktoré navrhnete.

Povinná výbava:

  • Vlastné paličky na Nordic walking, ktoré majú špeciálny úchyt na ruky, tzv. malú rukavicu. S trekovými alebo bežkárskymi palicami teda neurobíte správne techniku.
  • Kartička poistenca
  • Odporúčame uzavrieť doplnkové úrazové pripoistenie

Oblečenie podľa počasia, ochranné prvky na hlavu či fľaša na pitie je už vo vašej réžii.

Vyučujúci:
Mgr. Jana Hlaváčová, jana.hlavacova@tuke.sk