Športy

MonTueWedThuFriSatSun
Loading backend data

Volejbal

Volejbal vymyslel v roku 1895 W. G. Morgan, inštruktor telesného vzdelávania z USA, ako alternatívu ku bedmintonu. Volejbal sa postupne stal jedným z najpopulárnejších športov na svete. Volejbal je hrou kolektívnou. Popularita volejbalu vyplýva zo zaujímavého a pestrého obsahu hry, z činností, pri ktorých hráč musí spolupracovať so spoluhráčmi a neprichádza do osobného - priameho kontaktu so súperom.

Volejbal zaraďujeme medzi nekontaktné sieťové športy akými sú tenis či bedminton. Ihrisko je rozdelené na dve rovnaké polovice, súperiace družstvá sú od seba delené sieťou. Hráči družstva bránia svoju polovicu a útočia do poľa súpera. Snažia sa získať bod tým, že pošlú loptu do ihriska súpera s takou silou alebo zručnosťou, že ho nie je možné vrátiť. Hra je rozdelená na sety. Víťazstvo v sete dosiahne to družstvo, ktoré ako prvé získa 25 bodov s podmienkou, že k víťazstvu musí získať minimálne o dva body viac ako súper. Nerozhodný výsledok nie je možný. Zápas vyhrá to družstvo, ktoré ako prvé vyhrá v troch setoch.

Vrcholový volejbal nie je jediným možným variantom tejto hry. Rekreačná forma, hraná skôr pre radosť z pohybu a pobavenie, môže byť prevádzaná v podstate každým, kto sa primerane naučí základnú techniku - odbitie obojruč zospodu a odbitie obojruč zvrchu. Na rekreačnej úrovni sa hrá jednoduchá hra, každý hráč hrá na mieste, ktoré zodpovedá jeho aktuálnemu postaveniu na ihrisku s prihliadnutím na vývoj situácie.

Formy volejbalu:
Volejbal má v dnešnej dobe veľa foriem, čím sa stáva prístupným pre všetky vekové a výkonnostné kategórie.

Plážový volejbal – volejbal hraný na pieskovom ihrisku o rozmermi 16x8 m. Družstvo sa skladá z dvoch hráčov na každej strane.
Volejbalové debly – volejbal tiež hraný vo dvojiciach, ale na pevnom povrchu. Hraje sa na polovici bežného volejbalového ihriska.
Zmiešaný volejbal – „klasický volejbal“, v ktorom sa stretávajú zmiešané družstvá, (4+2,3+3)
Minivolejbal – modifikovaný volejbal pre deti ve veku 6 – 12 rokov.
Sitting volleyball – modifikovaná forma volejbalu pre telesne postihnutých športovcov.

Akcie v akademickom roku 2021/2022:
Jednorázové športové akcie:
Medzinárodný volejbalový Mix turnaj
november: Volejbalový mixturnaj pri príležitosti dňa študentstva, Memoriál Valéra Orlovského
apríl: Veľkonočný mix
máj: KTV plážo (beachvolejbal)

Dlhodobé športové akcie:
Vysokoškolská liga vo volejbale
Družstvo študentov TUKE štartuje v Mestskej volejbalovej lige

Vyučujúci:
Mgr. Peter Murín, peter.murin@tuke.sk